Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Alihinnoittelu tilintarkastuksissa : Aineistona New Yorkin pörssin yhtiöt vuosina 2014-2017

Laaksonen, Tommi (2020-01-14)

 
Katso/Avaa
UVA_2020_Laaksonen_Tommi.pdf (2.035Mb)
Lataukset: 


Laaksonen, Tommi
14.01.2020
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe202001142183
Tiivistelmä
Tämän pro gradu –työn tavoitteena on tutkia, esiintyykö tilintarkastustoimeksiantojen alkuvaiheessa alihinnoittelua, ja onko sillä vaikutusta tilintarkastuksen laatuun. Viime aikoina tilintarkastuksen lainsäädäntöä on uudistettu rajusti, ja tilintarkastuksen laatu ja riippumattomuus ovat herättäneet runsaasti keskustelua. Tilintarkastuksen alihinnoittelun on esitetty uhkaavan tilintarkastajan riippumattomuutta ja tilintarkastuksen laatua. Alihinnoittelu tarkoittaa sitä, että tilintarkastaja tarjoutuu suorittamaan tilintarkastuksen sen kustannuksia alhaisemmalla hinnalla, jotta tämä voittaisi kilpailun asiakkaan saamisesta. Toimeksiantosuhteesta pyritään saamaan voitollinen nostamalla palkkioita myöhempinä vuosina.

Aineistona tässä tutkielmassa käytetään New Yorkin pörssin yhtiöitä. Tutkielman tutkimusaineisto koostuu näiden yritysten tilintarkastus- ja tilinpäätöstiedoista ajanjaksolla 2014-2017. Aineisto hankittiin Orbis- ja Audit Analytics-tietokannoista.

Tutkimusmenetelmänä tässä tutkielmassa käytetään lineaarista regressioanalyysia. Alihinnoittelun tutkimista varten rakennettiin kaksi regressiomallia. Lisäksi rakennettiin yksi regressiomalli, jolla pyritään tutkimaan alihinnoittelun vaikutuksia tilintarkastuksen laatuun. Nämä mallit ja niissä käytettävät muuttujat pohjautuvat aikaisempiin alihinnoittelua ja tilintarkastuspalkkioita käsitteleviin tutkimuksiin. Tilintarkastuksen laadun mittarina käytetään harkinnanvaraisia jaksotuksia.

Tässä tutkielmassa ei saatu näyttöä alihinnoittelun esiintymisestä eikä siitä, että sillä olisi vaikutusta tilintarkastuksen laatuun. Tutkielmassa havaittiin kuitenkin yhteyttä korkeampien tilintarkastuspalkkioiden ja tilintarkastuksen laadun välillä. Vaikka vahvistusta alihinnoittelun esiintymisestä tai sen tilintarkastuksen laatua heikentävästä vaikutuksesta ei saatukaan, näihin väitteisiin viittaavia tuloksia saatiin.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt [6669]
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

TekijäNimekeAsiasanaYksikkö / TiedekuntaOppiaineJulkaisuaikaKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste