Anderssein erzählen. Eine Analyse von Erich Hackls Abschied von Sidonie, Christoph Heins Horns Ende und Peter Henisch Schwarzer Peter

dc.contributor.authorKirjavainen, Nina
dc.contributor.facultyfi=Humanistinen tiedekunta|en=Faculty of Humanities|
dc.contributor.organizationVaasan yliopisto
dc.date.accessioned2007-01-25
dc.date.accessioned2018-04-30T13:41:23Z
dc.date.accessioned2025-06-25T15:05:14Z
dc.date.available2018-04-30T13:41:23Z
dc.date.issued2007
dc.description.abstractTämän tutkimuksen aihe on erilaisuus ja siitä kertominen. Työn tavoitteena on selvittää, miten romaanin kertoja kertoo erilaisuudesta ja miten hän siihen suhtautuu. Lisäksi tarkoituksena on saada selville, miten erilaisten kertojien tavat poikkeavat toisistaan. Keskeisimpiä käsitteitä tutkimuksessa ovat kertoja, ennakkoluulot ja stereotypiat. Kohdeteksteiksi on valittu kolme kaunokirjallista teosta: Erich Hacklin kertomus Abschied von Sidonie, Christoph Heinin romaani Horns Ende sekä Peter Henischin romaani Schwarzer Peter. Kyseiset teokset valittiin tutkimuskohteeksi, koska erilaisuus ja syrjintä ovat niissä keskeisiä teemoja, ja lisäksi teosten kertojat poikkeavat selvästi toisistaan. Tutkimuksen taustateoriana käytettiin Franz K. Stanzelin kerrontatypologiaa, jonka avulla analysoitiin teosten kertojarakenteita. Erilaisuutta tarkasteltiin stereotypioiden ja ennakkoluulojen avulla. Näitä käsitteitä tarkasteltiin lähinnä Klaus Rothin sekä Hans ja Eva Hahnin teorioiden pohjalta. Tutkimusmetodina käytettiin sisällönanalyysiä. Teosten tarinoista etsittiin kohtia, joissa stereotyyppien tai ennakkoluulojen havaittiin johtavan syrjimiseen tai diskriminointiin. Nämä kohdat jaettiin teemoittain kategorioihin. Analyysissä havaittiin, että teosten kertojia on mahdotonta asettaa yhdelle paikalle Stanzelin kertojien tyyppikehällä, koska kertojat kehittyvät tarinan aikana ja korostavat milloin enemmän kertojarooliaan, milloin tarinaansa. Erilaisuutta kertojat käsittelevät ulkonäön, henkilön ominaisuuksien ja olemuksen, oman ja ryhmän identiteetin kannalta sekä yleisesti ilmiönä. Esimerkit erilaisuuden ilmenemisestä teoksissa osoittivat, että kertojan ”olemus” vaikuttaa hänen suhtautumiseensa erilaisuutta kohtaan. Tämän tutkimuksen tuloksia ei voi kuitenkaan muilta osin katsoa yleispäteviksi, koska muissa teoksissa samantyyppiset kertojat saattavat kuvata erilaisuutta täysin eri keinoin.
dc.description.notificationfi=Kokotekstiversiota ei ole saatavissa.|en=Fulltext not available.|sv=Fulltext ej tillgänglig.
dc.format.bitstreamfalse
dc.format.extent101
dc.identifier.olddbid1745
dc.identifier.oldhandle10024/1697
dc.identifier.urihttps://osuva.uwasa.fi/handle/11111/5504
dc.language.isofin
dc.rightsCC BY-NC-ND 4.0
dc.source.identifierhttps://osuva.uwasa.fi/handle/10024/1697
dc.subjectErzähler
dc.subjectStereotyp
dc.subjectVorurteil
dc.subject.studyfi=Saksan kieli ja kirjallisuus|en=German Language and Literature|
dc.titleAnderssein erzählen. Eine Analyse von Erich Hackls Abschied von Sidonie, Christoph Heins Horns Ende und Peter Henisch Schwarzer Peter
dc.type.ontasotfi=Pro gradu - tutkielma |en=Master's thesis|sv=Pro gradu -avhandling|

Tiedostot