Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt (rajattu saatavuus)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt (rajattu saatavuus)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Sijoitusrahastoista perittävät palkkiot rahastosijoittajan näkökulmasta

Tuomi, Iiris (2012)

 
Katso/Avaa
osuva_4798.pdf (965.7Kb)
Lataukset: 

Kokoteksti luettavissa vain Tritonian asiakaskoneilla.
Tuomi, Iiris
2012
Näytä kaikki kuvailutiedot

Kuvaus

Opinnäytetyö kokotekstinä PDF-muodossa.
Tiivistelmä
Rahastosijoittamista on sen laajasta suosiosta johtuen tutkittu jo vuosia monesta eri näkökulmasta ja etenkin viime aikoina sekä Yhdysvalloissa että Suomessa tehdyissä tutkimuksissa on tultu siihen lopputulokseen, etteivät rahastosijoittajat tiedä tarpeeksi rahastojen arvoa pienentävistä palkkioista. Tämän tutkielman tavoitteena on tutkia, kuinka Suomeen rekisteröityjen osakerahastojen palkkiot ovat kehittyneet viimeisten vuosien aikana, mitkä tekijät vaikuttavat hallinnointi- ja säilytyspalkkioiden suuruuksiin ja kuinka rahastosijoittajat suhtautuvat rahastoista perittäviin palkkioihin.

Tutkielman teoreettinen viitekehys muodostuu rahastosijoittamista koskevasta kirjalli-suudesta, aikaisemmista tutkimuksista ja aihepiiriin liittyvistä tilastoista. Keskeisimmät käsitteet liittyvät rahastojen palkkioihin ja rahastoja kuvaileviin tunnuslukuihin. Tutki-mus suoritetaan keskiarvotesteillä sekä regressioanalyyseillä, jotka toteutetaan pie-nimmän neliösumman menetelmällä. Tutkimusaineistoksi, joka on pääasiassa saatu Suomen Sijoitustutkimus Oy:ltä, on valittu Suomeen rekisteröidyt osakerahastot vuosi-na 2005–2010.

Tutkimustulosten mukaan rahastojen lunastuspalkkiot sekä hallinnointi- ja säilytys-palkkiot ovat kasvaneet viimeisten vuosien aikana, vaikka tutkimuksen odotukset olivat päinvastaiset. Merkintäpalkkioiden havaittiin puolestaan pienentyneen ja syynä siihen voidaan pitää niiden asemaa rahastoyhtiöiden markkinointikeinona. Suomen rahasto-markkinoiden pankkikeskeisyys on edelleen hallitsevaa, vaikka pankkien hallinnoimien rahastojen havaittiin perivän muita yhtiöitä suurempia palkkioita. Hallinnointi- ja säily-tyspalkkioiden suuruuteen vaikuttaa tutkimustulosten mukaan pankin hallinnoiminen, rahaston koko sekä minimisijoituksen määrä. Rahastosijoittajien ei havaittu tekevän sijoituspäätöksiään palkkioiden suuruuksien perusteella.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt (rajattu saatavuus) [3311]
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

TekijäNimekeAsiasanaYksikkö / TiedekuntaOppiaineJulkaisuaikaKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste