Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

The future ways of working of the Board of Directors

Koskinen, Janika (2023-06-27)

 
Katso/Avaa
Master's thesis (1.209Mb)
Lataukset: 


Koskinen, Janika
27.06.2023
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2023062761068
Tiivistelmä
Maailma muuttuu ja niin myös hallitustyöskentely. Globaali pandemia pakotti kaikki, joilla on siihen mahdollisuus siirtymään etätyöskentelyyn ja sen mukana huomattiin etätyöskentelyn tuomat mahdollisuudet, mitä ovat muun muassa tehokkuuden nostaminen, joustavuus, sekä ehostettu työ- ja yksityiselämän tasapaino. Pandemian rajoituksien poistamisen jälkeen, huomattiin että uudet työskentelytavat ovat tulleet jäädäkseen. Tämän tutkimuksen tarkoituksena on ymmärtää miten hallitusammattilaiset kokevat tulevaisuuden hallitustyöskentelyn näyttävän.

PK-sektorin hallitustyöskentelystä on hyvin niukasti kirjallisuutta. Hallitus on yhtiön suurin toimielin, se johtaa ja edustaa yhtiötä. Hallitusammattilaiseksi usein luokitella henkilö, jonka pääsääntöinen palkkio koostuu hallituspalkkioista. Lisäksi hallitusammattilainen voi työskennellä esimerkiksi oman sijoitusyhtiön kautta tai työskentelee jonkun toisen yhtiön ohjauksen alla, mutta osaamisen takia on lisäksi siirtynyt myös hallitustyöskentelyn pariin. Viime vuosikymmeninä hallituksen puheenjohtajan roolin merkitys on kasvanut ja roolista on tullut entistä monimutkaisempi, sekä vastuut ovat kasvaneet. Hallituksen päätehtävänä on ajaa omistajien etuja.

Tämä tutkimus on laadullinen tutkimus ja tiedonkeruu menetelmänä toimi haastattelut. Jokainen haastateltavista istui haastatteluhetkellä jossain pk-sektorin hallituksessa. Haastateltavat ovat eri puolelta suomea, työskentelevät eri hallituksissa, eri aloilla ja heidän kokemukset hallitustyöskentelystä on eri mittaisia. Toisilla on hyvin kattava kokemus kymmenistä eri yhtiöistä, ja toiset puolestaan ovat viime vuosien aikana siirtyneet mukaan hallitustyöskentelyyn. Osalla haastateltavista on kokemusta hallituksen puheenjohtajan roolista, advisory boardeista, ja myös listatuista yhtiöistä.

Tutkimuksen tulokset osoittavat, että etätyöskentely ei ainoistaan helpota ja nopeuta työskentelyä vaan lisää myös mahdollisuuksia, kuten ulkopuolisien ulkomaalaisien erikoisosaajien saaminen, tehostaa työntekoa, vähentää matkustuspäiviä ja täten lisää vastuullisuutta, sekä ehostaa työn ja yksityiselämän tasapainoa. Lisäksi tuloksissa ilmenee, että hybridikokoukset eivät ole toimivia ja ne lisäävät eriarvoisuutta jäsenten välillä. Tutkimus osoittaa, että pääsääntöisesti hallitus voi toimia etänä, mutta tietyt kokoukset on jatkossakin oltava läsnä. Tämä tutkimus on ainutlaatuinen, eikä vastaavaa tutkimusta olla aiheesta tehty. Ajankohtaisuus myös korostaa tutkimuksen merkityksellisyyttä, sillä maailma on siirtynyt pandemian jälkeen niin sanottuun “uuteen normaaliin”.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt [7993]
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

TekijäNimekeAsiasanaYksikkö / TiedekuntaOppiaineJulkaisuaikaKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste