Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Naisyrittäjyysmentorointi − Toimivalla mentorointisuhteella tavoitteista tuloksiin?

Jaakkola, Eeva-Leena (2008)

 
Katso/Avaa
osuva_3220.pdf (687.4Kb)
Lataukset: 


Jaakkola, Eeva-Leena
2008
Näytä kaikki kuvailutiedot

Kuvaus

Opinnäytetyö kokotekstinä PDF-muodossa.
Tiivistelmä
Mentorointia ei nähdä enää pelkästään johdon kehitysmenetelmänä, vaan sitä sovelletaan yhä useammin myös muihin ammatillisen osaamisen kehitystarkoituksiin. Tarkoituksena on siirtää kokemukseen perustuvaa osaamista ja hiljaista tietoa eteenpäin. Nykyään mentorointia hyödynnetään myös yrittäjien osaamisen kehittämismenetelmänä, jossa sen tarkoituksena on edesauttaa uusien yrittäjien ammatillista kehittymistä.

Tämän tutkimuksen alkuperäisenä tarkoituksena oli arvioida, millaisia vaikutuksia, muutoksia, yrittäjien välisestä mentorointiprosessista voi seurata. Tavoitteiden asettamisella on tärkeä merkitys muutokseen tähtäävässä toiminnassa, joten siksi haluttiin myös selvittää, millaisia tavoitteita mentorparit keskenään asettivat. Aineisto tutkimukseen kerättiin haastattelemalla kahdeksaa yrittäjää, jotka olivat osallistuneet Suomessa, eräällä paikkakunnalla järjestettyyn Naisyrittäjyyskeskus ry:n mallin mukaiseen mentorointiprojektiin. Kahdeksan projektiin osallistuneiden haastatteluista neljä suoritettiin aktoreille ja neljä heidän mentoreilleen. Haastattelun toteutettiin keväällä 2006. Tutkimusaineistoa lähestyttiin fenomenologisesta näkökulmasta: haastateltujen kertomat kokemukset ja niiden merkitys nousivat siis tärkeimmäksi tutkimuskohteeksi.

Tutkimus osoitti, etteivät alkuperäisessä tutkimusasetelmassa ensisijaiseksi tarkastelun kohteeksi asetetut tavoitteet ja muutokset olleet tämän aineiston perusteella merkittävässä asemassa mentorsuhteissa. Sen sijaan keskeisimmäksi havainnoksi nousivat mentorsuhde ja siihen vahvasti vaikuttaneet henkilökemiat. Myös motivaation ja sitoutumisen asteen vaikutus mentorprosessin läpiviemisessä korostuivat. Kerätyn tutkimusaineiston perusteella voidaan siis todeta, etteivät tavoitteet ja muutokset pääse tarkoituksensa mukaiseen merkitykseen mentorsuhteessa, jos mentorsuhde ei itsessään toimi.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt [6298]
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

TekijäNimekeAsiasanaYksikkö / TiedekuntaOppiaineJulkaisuaikaKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste