Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Suomalaisuuden representaatiot Suomi 100 -kampanjan Instagram-tilillä

Ekman, Annika (2019)

 
Katso/Avaa
osuva_8725.pdf (1.415Mb)
Lataukset: 


Ekman, Annika
2019
Näytä kaikki kuvailutiedot

Kuvaus

Opinnäytetyö kokotekstinä PDF-muodossa.
Tiivistelmä
Syftet med den här pro gradu-avhandlingen är att ta reda på vilka representationer av finskhet som framträder genom bilderna på Finland 100-kampanjens Instagram-konto. Forskningsmaterialet består av bilder som är publicerade på kampanjens Instagram-konto under Finlands 100-årsjubileum. Jag har begränsat materialet till bilder som är publicerade i januari, februari och mars år 2017. Begränsningen baserar sig på att avhandlingen inleddes i början av året 2017. Under de tre månaderna har totalt 224 bilder publicerats. Materialet är ytterligare begränsat till totalt 77 bilder med motiv av människor. Begränsningen baserar sig på kampanjens tema och möjligheten att studera representationer av finskhet.

Jag använder semiotisk bildanalys för att analysera de komponenter som representationerna av finskheten bygger på i bilderna. Vid analysen av finskhetens representationer använder jag därtill teorin om visuella ordningar och myter. Genom att analysera de visuella ordningarna i bilderna skapar jag förståelse för förväntningarna på innehållet av bilden, och jämför deras likheter och skillnader med finska myter. Genom att studera förhållandet mellan representationer, visuella ordningar och finska myter skapar jag förståelse för Finlands varumärke.

Resultatet visade att bilderna i Finland 100-kampanjen representerar finskhet på ett positivt sätt. Bilderna representerar finskhet som naturnära, miljövänlig, jämställd, autentisk, sportslig och självständig. Kampanjens representation av finskhet visade sig vara i linje med tidigare forskning om Finlands varumärke. Jubileumsårets tema ”tillsammans” förverkligas i materialet. Materialets bilder avbildar familjer och vänner tillsammans. Därtill består hela kampanjens innehåll av bilder som är publicerade av medborgare.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt [7617]
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

TekijäNimekeAsiasanaYksikkö / TiedekuntaOppiaineJulkaisuaikaKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste