Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt (rajattu saatavuus)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt (rajattu saatavuus)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Asiakasyrityksen toimialan vaikutus tilintarkastuspalkkioihin

Kurhela, Annika (2018)

 
Katso/Avaa
osuva_8275.pdf (507.4Kb)
Lataukset: 

Kokoteksti luettavissa vain Tritonian asiakaskoneilla.
Kurhela, Annika
2018
Näytä kaikki kuvailutiedot

Kuvaus

Opinnäytetyö kokotekstinä PDF-muodossa.
Tiivistelmä
Tutkielman tarkoituksena on tutkia, vaikuttaako asiakasyrityksen toimiala tilintarkastuspalkkioihin suomalaisissa pörssiyhtiöissä. Useissa aikaisemmissa tutkimuksissa asiakasyrityksen koon, kompleksisuuden ja riskisyyden lisäksi toimialalla on todettu olevan vaikutusta tilintarkastuspalkkioihin. Asiakasyrityksen koon on kuitenkin todettu olevan merkittävin yksittäinen selittäjä tilintarkastuspalkkion muodostumisessa.

Tutkielman aineisto koostuu 105 suomalaisesta pörssiyhtiöstä, joiden tiedot kerättiin vuosilta 2015-2016. Tutkielmaan muodostettiin neljä lineaarista regressiomallia, joissa selitettävänä muuttujana oli tilintarkastajalle varsinaisesta tilintarkastuksesta maksetut palkkiot ja selittävänä muuttujana asiakasyrityksen toimialaa kuvaavat dummymuuttujat. Lisäksi mallissa oli mukana kontrollimuuttujina asiakasyrityksen kokoa mittaava taseen loppusumma, kannattavuutta mittaava sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROE), maksuvalmiutta mittaava current ratio ja kompleksisuutta mittaava tytäryhtiöiden lukumäärä. Mukaan valitut kontrollimuuttujat ovat aikaisemmissa tutkimuksissa merkittävimmiksi selittäviksi tekijöiksi todettuja muuttujia.

Tutkielman tuloksena on, että jokaisessa regressiomallissa ainakin yhdellä toimialalla tilintarkastuspalkkioiden todettiin eroavan tilastollisesti merkitsevästi tai erittäin merkitsevästi muilla toimialoilla maksetuista tilintarkastuspalkkioista. Tämän perusteella voitiin todeta, että asiakasyrityksen toimialalla on vaikutusta tilintarkastuspalkkioihin suomalaisissa pörssiyhtiöissä. Tutkielman tulokset ovat yhdenmukaisia Gerrardin ym. (1994) Australiasta sekä Hassanin ym. (2013) Emiraateista saatujen tutkimustulosten kanssa. Lisäksi kontrollimuuttujista asiakasyrityksen kokoa mittaava taseen loppusumma osoittautui aikaisempien tutkimusten mukaisesti erittäin merkittäväksi selittäväksi muuttujaksi tilintarkastuspalkkioiden muodostumisessa.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt (rajattu saatavuus) [3282]
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

TekijäNimekeAsiasanaYksikkö / TiedekuntaOppiaineJulkaisuaikaKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste