Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt (rajattu saatavuus)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt (rajattu saatavuus)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Pienten muotoilutoimijoiden horisontaalisen yhteistyön mahdollisuudet Lahden alueella

Pohjola, Anna-Kaisa (2017)

 
Katso/Avaa
osuva_7418.pdf (1.507Mb)
Lataukset: 

Kokoteksti luettavissa vain Tritonian asiakaskoneilla.
Pohjola, Anna-Kaisa
2017
Näytä kaikki kuvailutiedot

Kuvaus

Opinnäytetyö kokotekstinä PDF-muodossa.
Tiivistelmä
Lahden alueella toimivat muotoiluyritykset ja –yrittäjät ovat pääosin pitkälle erikoistuneita ja pieniä toimijoita, eivätkä rajallisten resurssiensa johdosta muun muassa kykene vastaanottamaan laajoja toimeksiantoja. Alueen muotoiluekosysteemiä haluttaisiin kuitenkin kehittää suuntaan, jossa muotoilutoimijat voisivat yhteistyön keinoin ja ydinosaamisiaan yhdistellen näyttäytyä varteenotettavana tahona isommistakin asiakastoimeksiannoista kilpaillessa. Tutkimuksessa selvitetään, voisivatko Lahden alueen pienet muotoiluyritykset luoda toiminnalleen lisäarvoa horisontaalisen yritysyhteistyön kautta ja löytää potentiaalisten ja osittain ohjattujen yhteistyökuvioiden avulla apua oman toimintansa ja koko alueen vetovoimaisuuden ja kilpailukyvyn parantamiseksi.

Tutkimus on kvalitatiivinen ja luonteeltaan kartoittava selvitys lahtelaisten muotoilutoimijoiden yhteistyön mahdollisuuksista. Tutkimuksen teoriaosuudessa perehdytään muotoilun toimialaan ja sen erityispiirteisiin, yhteistyön kannustimiin, esteisiin, rakentumiseen ja malleihin sekä arvontuotannon muodostumiseen. Tarkastelun keskiössä on horisontaalinen yhteistyö eli samalla tai toisiaan sivuavilla aloilla toimivien yritysten välinen yhteistyö, mikä tuo omat haasteensa yhteistyön muodostamiselle. Empiirinen tutkimus toteutettiin tapaustutkimuksena, jossa Lahden alueen muotoilutoimijoille lähetetyllä sähköisellä kyselyllä selvitettiin toimijoiden yhteistyökokemusta ja asenteita yhteistyötä sekä toiminta-aluetta kohtaan.

Tutkimus vahvisti käsitystä siitä, että muotoilutoimijoiden rajalliset resurssit eivät tahdo riittää toiminnan laajentamiseen yhteistyön keinoin, saati sopivien yhteistyökumppanien etsimiseen. Kiinnostusta yhteistyötä kohtaan olisi, mutta ei tiedetä, mistä lähteä liikkeelle. Lahden alueelle tulisi luoda hedelmälliset puitteet yhteistyöaihioiden kehittymiselle mahdollistamalla toimijoiden kohtaaminen ja verkostoituminen ja parantamalla tiedonvälitystä sekä tietoisuutta erilaisista yhteistyömuodoista.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt (rajattu saatavuus) [3431]
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

TekijäNimekeAsiasanaYksikkö / TiedekuntaOppiaineJulkaisuaikaKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste