Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Käsityksiä yritysten ympäristöjohtamisesta. Diskurssianalyysi yhteiskunnan eri tahojen ympäristöjohtamispuheesta.

Laihonen, Maarit (2009)

 
Katso/Avaa
osuva_3594.pdf (851.4Kb)
Lataukset: 


Laihonen, Maarit
2009
Näytä kaikki kuvailutiedot

Kuvaus

Opinnäytetyö kokotekstinä PDF-muodossa.
Tiivistelmä
Yhä kasvavat ympäristöongelmat ovat tehneet luonnonympäristön tilasta yhä suositumman keskustelun ja tutkimusten aiheen. Yritykset ympäristöön vaikuttavana tekijänä ovat ratkaisevassa osassa ympäristöongelmien ratkaisemisessa vaikutusvaltansa vuoksi. Kestävän kehityksen ympäristöhaasteeseen yritykset vastaavat omalla ympäristöjohtamisellaan.

Tämän tutkielman tavoitteena on selvittää, miten yhteiskunnan eri toimijat – elinkeinoelämä, politiikka ja ympäristönsuojelutoimijat – näkevät suomalaisyritysten ympäristöjohtamisen. Näin pyritään paljastamaan kehityskohteita ja onnistumisia, sekä eri toimijoiden ajatteluun vaikuttavia taustoja.

Tutkielman teoriassa tarkastellaan (osittain aineistolähtöisesti) yritysten ympäristöjohtamiseen vaikuttavia teoreettisia taustoja. Näitä ovat yrityksen etiikka ja erityisesti ympäristöetiikka, kestävän kehityksen yhteiskuntavastuun haaste, ympäristöjohtamisen strateginen tausta ja käytännön toteutus, sekä ympäristöjohtamisesta ja yritysten ympäristöasioista käytävä yhteiskunnallinen keskustelu.

Tutkimus toteutettiin avoimilla haastatteluilla ja aineisto analysoitiin diskurssianalyysin keinoin. Tuloksena on niin yhteisiä kuin eriäviäkin diskursseja (eli puhetapoja) ympäristöjohtamisesta.

Tulokset osoittavat, että ympäristöjohtaminen näyttäytyy yhteiskunnassa osittain tehottomana keinona vastata yritysten kohtaamiin ympäristöhaasteisiin. Yhteiskunnallinen keskustelu ja erimielisyydetkin näyttäytyvät kuitenkin kehitysmahdollisuuksien valossa. Innovatiivisuus, yhteistyö ja ympäristöasioiden painoarvon nostaminen yritystoiminnassa ovat keinoja kehittää parempaa ympäristöjohtamista.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt [6298]
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

TekijäNimekeAsiasanaYksikkö / TiedekuntaOppiaineJulkaisuaikaKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste