Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Sisäpiiritieto ja sen käyttö

Kurki, Eerikki (2003)

 

Aineistoon ei liity tiedostoja.


Kurki, Eerikki
2003
Näytä kaikki kuvailutiedot

Kuvaus

Kokotekstiversiota ei ole saatavissa.
Tiivistelmä
Arvopaperimarkkinoiden toimivuus ja luotettavuus edellyttää, että sijoittajat luottavat markkinoihin. Sisäpiiritiedon väärinkäyttö heikentää sijoittajien luottamusta markkinoita kohtaan. Sisäpiiriläisten, erityisesti liikkeeseenlaskijoiden sisäpiiriläisten, tekemät arvopaperikaupat ovat olleet viime aikoina voimakkaasti julkisuudessa.

Arvopaperin arvoon olennaisesti vaikuttava julkistamaton tieto on sisäpiiritietoa, jonka hyväksikäyttö on rikoslain mukaan rangaistavaa. Sääntelyn tarkoituksena on turvata sijoittajien tasa-arvo markkinoilla ja edistää sijoittajien luottamusta markkinoita kohtaan. Perimmäisenä tavoitteena voidaan pitää tehokkaiden pääomamarkkinoiden turvaamista

Tutkimuksen tarkoituksena on selvittää, miten osakeyhtiö tai henkilö, esimerkiksi osakeyhtiön hallituksen jäsen, sisäpiiriläisenä saa toimia tai miten heidän tulee toimia sisäpiiritietoa omatessaan. Kysymys liittyy myös sisäpiiritiedon hallintaan eli, kenelle tietoja annetaan, kenelle tietoja saa antaa sekä miten tietoja saa käyttää. Lisäksi tarkastellaan osakeyhtiöiden mahdollisuuksia sisäpiiritiedon hallintaan.

Liikkeeseenlaskijan toimiessa markkinaosapuolena, liikkeeseenlaskijan toiminta voi heikentää luottamusta markkinoiden toimivuuteen samalla tavalla kuin minkä tahansa muun sisäpiiritietoa väärinkäyttävän markkinaosapuolen toiminta. On kuitenkin vaikeaa sovittaa yhteen lain antama nimenomainen mahdollisuus omien osakkeiden hankkimiseen ja sisäpiiritiedon väärinkäytön kielto. Yhtiö tulisi rajata sisäpiirin ulkopuolelle omien osakkeiden hankinnan tai luovuttamisen mahdollistamiseksi, koska yhtiöllä on lähes aina tiedossaan julkistamatonta arvopaperin arvoon vaikuttavaa tietoa.

Sisäpiiritietoja hallussaan pitäviä ja tietoja haltuunsa saavia, tulisi kouluttaa ymmärtämään sisäpiiriläisasemansa. Helsingin Pörssin sisäpiiriohje antaa hyvän mallin sisäpiiri-tietojen hallintaan. Jokaisen sisäpiiriläisen on itse arvioitava, onko hänellä oleva tieto sisäpiiritietoa. Sisäpiiriläinen vastaa itse myös siitä, että hän ei riko RL 51 luvun määräyksiä sisäpiiritiedon väärinkäytöstä.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt [6298]
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

TekijäNimekeAsiasanaYksikkö / TiedekuntaOppiaineJulkaisuaikaKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste