Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Kiinan valuuttakurssipolitiikan vaikutus kansainväliseen kauppaan 2000-luvulla - Sääntelyn tuoma kilpailuetu Kiinan ja USA:n taloussuhteissa

Kulkki, Antti (2017)

 
Tweet refworks
 
Katso/Avaa
osuva_7582.pdf (1.003Mb)
Lataukset: 


Kulkki, Antti
2017
Näytä kaikki kuvailutiedot

Kuvaus

Opinnäytetyö kokotekstinä PDF-muodossa.
Tiivistelmä
Tutkielman tavoitteena on esitellä Kiinan valuuttakurssipolitiikkaa 2000-luvulla ja perehtyä siihen liittyvän sääntelyn vaikutuksiin USA:n ja Kiinan välillä. Kiina on pitkään pyrkinyt kasvattamaan talouttaan ja vakauttamaan sen rakenteita, jonka saavuttamiseksi se on suurilta osin hyödyntänyt sääntelyä liittyen sen eri talouspoliittisiin toimiin. Työssä käydään läpi kyseisen säännellyn toiminnan menetelmiä ja niiden vaikutuksia niin Kiinan kuin USA:n talouksissa. Työn pääasiallinen paino on Kiinan ja USA:n välisessä vaihdossa ja siihen vaikuttavassa Kiinan valuuttakurssipolitiikan sääntelyssä.

Sääntelyn tapoja ja menetelmiä seurattiin 2000-luvun ajalta aina tilastojen sallimaan uusimpaan tietoon saakka. Empiirisessä osiossa tutkittiin juanin aliarvostuneisuutta dollariin nähden regressioanalyysin avuin ja selvitettiin missä määrin Kiina on hyötynyt valuuttakurssinsa sääntelystä.

Empiirisen tutkimuksen tulokset osoittivat säännellyn valuuttakurssin tuoman vientiedun kehityksen dollarimääräisenä koko tarkasteluajanjaksolta. Vientiedun konkreettisen määrän lisäksi kyettiin osoittamaan sen kehityssuunnan todistetusti olevan laskeva. Tutkielman tuloksina havaittiin, että Kiina on valuuttakurssinsa sääntelyn keinoin ylläpitänyt vientivetoista talouskasvuaan ja samalla vahvistanut maan sisäisten rahoitusmarkkinoiden toimintakykyä, jotta Kiinan tavoitteena oleva siirtyminen kohti markkinaorientoituneempaa talouspolitiikkaa olisi mahdollista.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt [5294]
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

TekijäNimekeAsiasanaYksikkö / TiedekuntaOppiaineJulkaisuaikaKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste