Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Johdon osakkeenomistuksen vaikutus sijoittajan tuottoon

Korhonen, Jussi (2008)

 
Katso/Avaa
osuva_2757.pdf (331.4Kb)
Lataukset: 


Korhonen, Jussi
2008
Näytä kaikki kuvailutiedot

Kuvaus

Opinnäytetyö kokotekstinä PDF-muodossa.
Tiivistelmä
Tutkielman lähtökohtana oli selvittää voidaanko sijoittajan ja yrityksen johdon intressit yhdistää toisiinsa yrityksen toimivan johdon osakkeenomistuksen avulla ja tätä kautta ratkaista sijoittajan agenttiongelma. Tutkielmassa tätä ongelmaa lähestytään suomalai-sen aineiston kautta. Aikaisemmissa kansainvälisissä tutkimuksissa näiden tekijöiden välillä oli havaittu positiivinen korrelaatio.

Tutkielman teoriaosassa käydään läpi aiempia kansainvälisiä tutkimuksia sekä perehdy-tään sijoittajan ja yrityksen johdon väliseen agenttiongelmaan. Teoriaosassa käsitellään myös nykyaikaisen omistajaohjausjärjestelmän kehitys ja tuodaan esille sen erityispiir-teitä. Tutkielman empiirisessä osassa esitellään ensin tutkielman aineisto ja menetelmät ja lopussa saadut tulokset sekä niiden perusteella tehdyt johtopäätökset.

Tutkielman aineisto koostui 64:stä Helsingin arvopaperipörssissä listatusta yrityksestä. Tutkielman aineisto on koottu vuosilta 2002–2006. Muuttujina käytettiin yrityksen lii-kevaihdon kasvu %:a, oman pääoman tuottoa sekä P / B-lukua. Toimivan johdon osak-keenomistus oli kerätty yritysten vuosikertomuksista ja kattoi vuodet 2001–2006. Tut-kielman tilastollisena menetelmänä käytettiin t-testiä ja pienimmän neliösumman reg-ressioanalyysia. Aineisto jaettiin toimivan johdon suoran osakkeenomistuksen perus-teella kahteen joukkoon josta tehtiin perinteinen t-testi. Testin tulosten perusteella voi-tiin todeta, että suomalaisissa pörssiyrityksissä ei voida havaita positiivista korrelaatiota johdon osakkeenomistuksen ja tutkielmassa käytettyjen tunnuslukujen välillä.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt [5997]
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

TekijäNimekeAsiasanaYksikkö / TiedekuntaOppiaineJulkaisuaikaKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste