Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt (rajattu saatavuus)
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt (rajattu saatavuus)
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Palkitsemisjärjestelmän ja johtamistyylin vaikutus yksilön ambidekstrisyyteen ja työn imuun

Pirttinen, Riina (2020-12-04)

 
Tweet Vie viite Refworksiin
 
Katso/Avaa
UVA_2020_pirttinen_riina.pdf (1.576Mb)
Lataukset: 

Kokoteksti luettavissa vain Tritonian asiakaskoneilla.
Pirttinen, Riina
04.12.2020
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2020110489297
Tiivistelmä
Tämän tutkimuksen tarkoituksena on selvittää palkitsemisjärjestelmien ja johtamistyylien vaikutusta yksilön ambidekstrisyyteen ja työn imuun. Tutkimuksessa tutkitaan myös yksilön ambidekstrisyyden ja yksilön kokeman työn imun yhteyttä. Aikaisemmin ambidekstrisyyttä on tutkittu enemmänkin organisaation ominaisuutena, mutta enenevissä määrin viime aikoina myös
yksilön ominaisuutena.

Aikaisempien tutkimusten mukaan transformationaalinen johtamistyyli edistää yksilön ambidekstrisiä ominaisuuksia ja työn imua. Myös työntekijöiden palkitseminen edistää näitä ominaisuuksia. Ambidekstrisyydellä viitataan etsivien (exploitation) ja hyödyntävien (exploration)
toimintojen tasapainoon ja työn imu kuvastaa työntekijän työssä viihtymistä.

Tutkimusmenetelmänä tässä tutkielmassa toimii kyselytutkimus ja sähköinen kyselylomake lä-
hetettiin 646 vastaajalle, jotka työskentelevät Suomessa eri toimialoilla ja eri työtehtävissä. Kyselylomake luotiin Webropol-työkalua apua käyttäen. Vastauksia saatiin 167. Tilastollinen menetelmä, jota tutkielmassa käytetään, on PLS-menetelmä.

Tutkimustuloksissa havaitaan, että etenkin johdon palkitsemisjärjestelmillä ja transformationaalisella johtamistavalla on vahva positiivinen yhteys työn imuun, joka on linjassa aikaisempien
tutkimusten kanssa. Lisäksi palkitsemisjärjestelmillä on positiivinen yhteys myös yksilön ambidekstrisyyteen ja sitä kautta työn imuun.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt (rajattu saatavuus) [3100]
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

TekijäNimekeAsiasanaYksikkö / TiedekuntaOppiaineJulkaisuaikaKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste