Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Tavaran virhe sopimusrikkomuksena kansainvälisessä kaupassa : Vaatteiden yleisvähittäiskauppaa harjoittava yritys

Patrikainen, Jonna (2020)

 
Tweet refworks
 
Katso/Avaa
Pro gradu -tutkielma (667.8Kb)
Pro gradu -tutkielman tiivistelmäsivu (31.26Kb)
Lataukset: 


Patrikainen, Jonna
2020
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi-fe2020043024689
Tiivistelmä
Kansainvälisen kaupan lisääntyessä myös yritysten kansainvälisten sopimusten määrä kasvaa ja merkitys liiketoiminnalle lisääntyy. Sopimuksia laadittaessa on huomiota kiinnitettävä siihen, että irtaimen kaupassa sopimuksilla on liittymiä useampaan kuin yhteen valtioon. Vaatteiden yleisvähittäiskaupassa on tyypillistä, että vaatteet valmis-tetaan toisessa valtiossa kuin siinä, jossa ne on tarkoitus myydä edelleen kuluttajalle. Ratkaistavaksi tulee, mikä laki soveltuu sopimuksessa. Kansainvälisessä irtaimen tava-ran kaupassa soveltuu pääsääntöisesti CISG, joka tunnetaan myös nimellä kansainväli-nen kauppalaki. Kansainvälisessä kaupassa hyvällä sopimuksella on mahdollista lisätä ennakoitavuutta ja hallita kaupallisia riskejä.

Tutkimuksessa tarkastellaan yleisiä sopimusoikeuden periaatteita, mutta pääpaino on sopimusrikkomuksessa silloin, kun tavarassa on virhe. Kansainvälisessä kaupassa tava-rassa oleva virhe voi ilmetä faktisena, oikeudellisena ja immateriaalioikeudellisena virheenä. Vaatteiden kaupassa virhe on pääsääntöisesti faktinen tai immateriaalioikeu-dellinen. Sopimusrikkomuksen seurauksena molemmilla osapuolilla on oikeussuoja-keinot käytössään. Irtaimen kaupassa kysymykseen tulevat tavallisesti uusi toimitus ja vahingonkorvaus. Sopimusrikkomuksen ollessa niin olennainen, etteivät muut seuraa-mukset ole tarkoituksenmukaisia, on rikotulla osapuolella oikeus purkaa kauppasopi-mus. Tutkimuksessa käsitellään myyjän ja ostajan velvollisuuksia sopimussuhteessa sekä niitä edellytyksiä, joiden tulee täyttyä, että oikeus suojakeinoihin vetoamiseen säilyy.

Kansainvälisessä kauppasopimuksessa on tärkeää valita sopimuksessa sovellettava laki, jotta mahdollisiin riitatilanteisiin varautuminen on helpompaa. Molempien sopijapuol-ten ollessa CISG sopimusvaltioita, tulee sovellettavaksi tavallisesti CISG. Elinkeino-harjoittajien välisessä tavarakaupassa sopimuksissa yleisesti käytetyt toimitusehdot ovat Incoterms -toimitustapalausekkeet, joihin viittaamalla saadaan ratkaistua esimer-kiksi vaaranvastuun siirtymiseen liittyvät kysymykset. Riidat ratkaistaan kansainväli-sessä elinkeinonharjoittajien välisessä kaupassa pääsääntöisesti välimiesmenettelyssä.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt [5294]
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

TekijäNimekeAsiasanaYksikkö / TiedekuntaOppiaineJulkaisuaikaKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste