Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Innovatiivinen startup-kulttuuri julkisuuskuvassa

Jalo, Julius (2020-02-06)

 
Katso/Avaa
gradu-jalo-v98291.pdf (1.270Mb)
Lataukset: 


Jalo, Julius
06.02.2020
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi-fe202002064764
Tiivistelmä
Innovatiivisuuteen ja nopeaan kasvuun pyrkivät startup-yritykset ovat nousseet näkyville 2010-luvulla mm. teknologisen kehityksen tuomien mahdollisuuksien myötä. On kuitenkin muistettava, että innovaatiivisuus sisältää käsitteenä paljon muutakin kuin pelkästään uusia huipputeknologiaan pohjautuvia tuotteita. Aiempien tutkimusten valossa voidaan todeta, että yrityksen organisaatiokulttuurilla on merkittävää vaikutusta sen innovatiivisuuteen. Tässä tutkielmassa käsitelläänkin organisaatiokulttuureita, innovatiivisuutta sekä niitä yhdistäviä tekijöitä, ja pyritään selvittämään, mitä eri toimialoilla toimivien, menestyneiden startup-yritysten innovatiivisesta startup- kulttuurista voidaan päätellä ulkoisen yritysviestinnän (eli ns. julkisen aineiston tuotteiden) perusteella.

Tutkielman kolmessa ensimmäisessä luvussa eli kirjallisuuskatsauksessa käsitellään organisaatiokulttuureita, innovatiivisuutta, startup-yrityksiä ja niihin liittyviä ilmiöitä, sekä yrityksen ulkoista viestintää. Tämä tutkimus on luonteeltaan laadullinen tutkimus, jossa aineistona käytetään kolmesta eri toimialla toimivasta suomalaisesta startup- yrityksestä saatavilla olevaa julkista aineistoa, toisin sanoen siis ulkoisen viestinnän tuotteita. Tähän aineistoon sisältyy mm. erilaisia lehtiartikkeleita ja kohdeyritysten perustajien julkisia haastatteluja. Aineiston analysointi suoritetaan teoreettisen viitekehyksen pohjalta muodostettujen teemojen kautta.

Tutkimuksessa havaittiin, että startup-yritysten ulkoisessa viestinnässä esille nousee hyvinkin samankaltaisia asioita riippumatta toimialasta, joskin joitakin eroavaisuuksiakin havaittiin mm. erilaisesta asiakaspohjasta johtuen. Keskeisiä asioita, joita kaikki kohdeyritykset pyrkivät tuomaan esille ulkoisessa viestinnässään ovat mm. perustajan/johtohahmon vahva asema yrityksen keulakuvana, kasvun tavoittelu ja pyrkimys jatkuvaan kehittymiseen sekä uuden luomiseen joustavin ja uudenaikaisin menetelmien sekä ajattelumallien avulla.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt [6337]
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

TekijäNimekeAsiasanaYksikkö / TiedekuntaOppiaineJulkaisuaikaKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste