Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • In English
  • Suomeksi
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä aineisto 
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
  •   Etusivu
  • OSUVA
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt
  • Näytä aineisto
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Sähkö- ja maakaasuliiketoimintojen aiheuttamisperiaatteen mukainen eriyttäminen kustannuslaskennassa

Jaskari, Jenni (2005)

 
Tweet Vie viite Refworksiin
 

Aineistoon ei liity tiedostoja.


Jaskari, Jenni
2005
Näytä kaikki kuvailutiedot

Kuvaus

Kokotekstiversiota ei ole saatavissa.
Tiivistelmä
Tutkielman tavoitteena oli tutkia sähkö- ja maakaasuyhtiöiden liiketoimintojen eriyttämisessä käyttämän kustannuslaskennan ominaisuuksien aiheuttamisperiaatteen mukaisuutta. Lisäksi tarkasteltiin yrityskoon ja liiketoimintojen lukumäärän vaikutusta kustannuslaskentajärjestelmän ominaisuuksiin. Tutkimuksen taustalla oli sähkö- ja maakaasumarkkinalakien vuoden 2004 uudistus, jonka perusteella on otettu käyttöön uusi sähkö- ja maakaasuverkkopalvelujen hinnoittelun kohtuullisuuden valvontamalli. Valvontamalli asettaa aikaisempaa suurempia vaatimuksia sähkö- ja maakaasuliiketoimintojen eriytetyille tilinpäätöksille, jotka osaltaan perustuvat kustannuslaskennassa tapahtuvaan liiketoimintojen laskennalliseen eriyttämiseen.

Tutkielman tutkimushypoteesit muodostettiin aikaisempien kustannuslaskentakäytäntöjä ja laskentatoimen kontingenssitutkimuksia käsittelevien tutkimusten perusteella. Tut-kielman empiirinen aineisto kerättiin sähkö- ja maakaasuyhtiöille suunnatulla kyselyllä. Kyselyyn saatiin 106 vastausta, vastausprosentin ollessa 94 %. Vastauksia analysoitiin Spearmanin ja Pearsonin korrelaatiokertoimien, ristiintaulukoinnin ja Kruskal-Wallisin testin sekä keskilukujen avulla.

Tutkimustulosten perusteella yrityksen koon ja liiketoimintojen lukumäärän todettiin vaikuttavan pää- ja apukustannuspaikkojen lukumäärään sekä kohdistusperusteiden lukumäärään. Aiheuttamisperiaatteen mukaisiksi ominaisuuksiksi havaittiin kustannusten luokittelu välillisiin ja välittömiin kustannuksiin, apukustannuspaikkojen lukumäärä suhteessa yrityksen kokoon ja liiketoimintojen lukumäärään sekä pääkustannuspaikkojen lukumäärä suhteessa yrityksen kokoon. Myös kohdistustekijöiden lukumäärä oli aiheuttamisperiaatteen mukainen suurissa ja kuuden liiketoiminnon yrityksissä. Tulosten perusteella laskennalliseen eriyttämiseen tarvitaan yhteistä kieltä ja yhtenäisempiä käy-täntöjä.
Kokoelmat
  • Pro gradu -tutkielmat ja diplomityöt [5312]
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste
 

 

Tämä kokoelma

TekijäNimekeAsiasanaYksikkö / TiedekuntaOppiaineJulkaisuaikaKokoelmat

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
https://osuva.uwasa.fi
Ota yhteyttä | Lähetä palautetta | Tietosuoja | Saavutettavuusseloste